Nowe rozdanie w Eklezji

Dziś w nocy Centralna Komisja Wyborcza opublikowała wyniki wyborów do XXX kadencji Eklezji Królestwa Surmeńskiego. Czy można być zaskoczonym wynikami? Nie. Dla obserwatorów politycznej sceny Surmenii były one bardzo przewidywalne. Można rzec, że aż za bardzo.

Markos Viktorjosigos, kandydat niezależny otrzymał dwa głosy, co przełożyło się na 28 mandatów. Taki sam wynik zanotował brat Marcosa – Adrjanos Viktorjosigos, reprezentant Surmeńskiej Partii Rojalistyczno-Katolickiej (SPaRK). Z prostego matematycznego rachunku widać, iż mają oni przewagę w Eklezji. Jednak cichym zwycięzcą jest Sergjos Dimitrosigos, na którego zagłosowało 3 obywateli, co dało mu 43 mandaty. Jeden mandat pozostał nieobsadzony. Po złożeniu przez wszystkich Eklezjastów przyrzeczeń i wyboru nowego Efora, o mandacie zdecyduje Eklezja.

Wyniki były bardzo przewidywalne. Przy stu-procentowej frekwencji wyborczej można było sprawnie policzyć kto za kim jest i jak zagłosował. Należy założyć, że wszyscy kandydaci zagłosowali na siebie. Zostają więc do obsadzenia 4 głosy: Viktorjosa Paulosigosa, Konstancji Albertosigi, Mihaela Eligjosigosa oraz Paulosa Diogrosa. Jego Królewska Mość Viktorjos poparł swego młodszego syna, Adrjanosa. Z pewnością spowodowane jest to tym, iż sam Viktorjos działał bardzo długo w SPaRK i chcąc, nie chcąc jest związany z tą Partią (choćby ideowo).  Konstancja Albertosiga zagłosowała na Marcosa Viktorjosigosa, Wicearchonta w jej rządzie i najbliższego współpracownika. Eligjosigos oraz Diogros oddali swe głosy na  kolegę z Partii Socjaldemokratycznej – Sergjosa.

Jakie są szansę na zawiązanie się kolacji w najbliższym czasie? Mamy do wyboru aż trzy scenariusze. SPaRK + PSD, PSD + Marcos Viktorjosigos lub SPaRK + Marcos Viktorjosigos, ale… 

Surmeńska Partia Rojalistyczno-Katolicka z pewnością nie będzie współpracować z lewacką partią PSD. Rażąco różni ich światopogląd. Wystarczy tylko spojrzeć na program z jakim szła do urn PSD. Fragmentem świadczącym, iż PSD i SPaRK stoją po dwóch stornach może świadczyć zapis odnośnie polityki społecznej: „Nastąpi legalizacja in vitro, aborcji, eutanazji i marihuany, ale tylko produkcji krajowej.” Czy SPaRK zatraci swoje ideologiczne manifesty na rzecz rządów z PSD? Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.

SPaRK może również podjąć próby stworzenia nowego rządu wraz z kandydatem niezależnym – Marcosem Viktorjosigosem. Jest to najbardziej realna koalicja, która może zrobić wiele dla Surmenii. Czy dojdzie jednak do jej zawiązania? Jakie roszczenia wysunie SPaRK? Na co się będzie mógł zgodzić Wicekról?

Trzecim, również mało prawdopodobnym scenariuszem, jest koalicja PSD i Marcosa Viktorjosigosa. Pomimo, iż obu polityków cechuje (w większym stopniu Dimitrosigosa) lewicowość w poglądach, jednak Wicekról nie zgodzi się na politykę prosocjalistyczną. Głośny sprzeciw niektórych obywateli może jednoznacznie przekreślić plany PSD na zawiązanie z kimkolwiek koalicji.

Kto więc będzie nowym gospodarzem Pałacu Jacyńskiego? Kto będzie w rządzie? Czy utrzyma się dalej polityka prowadzona przez poprzednie rządy? Dowiemy się tego już po 24 marca, kiedy to miną rządy  Eklezji XXIX kadencji.

konstancja